Президент повернув на доопрацювання закон про інвентаризацію нерухомості
Закон, покликаний спростити проведення технічної інвентаризації нерухомості отримав від Президента «червону картку» і повернеться для нового розгляду до Верховної Ради. Хоча учасники ринку нерухомості в цілому підтримують проект, вони переконані, що доопрацювання піде йому лише на користь.
На сьогодні роботою БТІ не задоволені ні учасники ринку, ні змушені стояти в чергах громадяни
Останній бар’єр
«В умовах розвитку ринкових відносин з нерухомістю, активізації інвестиційної діяльності в будівництво житла та інших об’єктів нерухомого майна існує необхідність удосконалення діючого законодавства з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна з метою підвищення рівня технічної інвентаризації на новий якісний ступінь», — відзначали народні обранці у пояснювальній записці до закону «Про технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна».
Відповідно до цього акта організацію та забезпечення технічної інвентаризації об’єктів нерухомості мають здійснювати бюро технічної інвентаризації — комунальні підприємства та інші юридичні особи, що мають ліцензію на таку діяльність. Сьогодні ж дана функція належить виключно комунальним БТІ.Закон передбачає, що порядок ліцензування тих, хто бажає займатись інвентаризацією, встановлюватиме Кабмін. Разом з тим нардепи прописали, що для отримання дозволу необхідно буде мати в статутному капіталі хоча б 10 млн грн.
Парламентарі ухвалили закон ще 5 червня, невдовзі він був відправлений на підпис Президенту. Однак глава держави вирішив не поспішати із запровадженням змін через низку недоліків, які містяться в документі.
Думка експертів
Наслідки, які мав би закон для нашої держави, обговорили члени комітету з питань права бізнесклубу URE Club, представниками якого є учасники ринку нерухомості.
Загалом ідея закону видається експертам позитивною. «Концепція лібералізації має право на життя. Це те, що треба ринку», — переконаний очільник комітету Владислав Кисіль. За його словами, сьогоднішня робота БТІ не відповідає тим завданням, які ставляться. «Замість того щоб ходити з рулеткою й міряти, ця організація визначає, хто власник, навіщо йому володіти майном, чи може він ним розпоряджатися», — відзначає фахівець. При цьому, на його думку, БТІ часто не видає витягу з реєстру технічної документації просто тому, що її працівникам здається, що об’єкт самовільно збудований. Коли це дійсно так, на даний факт можуть і закрити очі.
Крім цього, комітетники відзначають, що позитивним моментом закону є норма про проведення інвентаризації під час відчуження нерухомості лише в тому випадку, якщо сторони самі цього бажають. За відсутності ж такої необхідності вони можуть зайвий раз не турбуватися.
Водночас низка недоліків проекту перекреслює всі позитивні ініціативи, переконані члени бізнесклубу. Наприклад, відповідно до «Прикінцевих положень» закону він набуває чинності з наступного дня після опублікування. Однак така поспішність, як уважають експерти, може перетворитися на катастрофу для нинішньої системи, яка абсолютно не пристосована до новацій.
Разом з тим у документі передбачено, що необхідні для реалізації нововведень нормативноправові акти Кабмін має прийняти в 6місячний строк після набрання актом чинності. А на створення архівів електронних документів з технічної інвентаризації Уряду дається цілий рік. За словами В.Киселя, ця ситуація нагадує ту, яка виникла з державною реєстрацією прав, коли закон існує з 2004 р., а система, передбачена ним, не працює й донині.
Крім цього, експерти зауважили, що надто багато питань закон пропонує залишити на вирішення Мінрегіонбуду. Так, саме міністерство має визначити терміни виконання робіт з технічної інвентаризації. Воно ж установить єдині правила для її проведення. За словами фахівців, такі «дрібниці» краще було б прописати в самому законі, адже важко сказати як урядовці згодом вирішать ці питання. Не виключено, що правила будуть надто ускладнені.
Законом передбачено, що «технічній інвентаризації підлягають будинки, будівлі, споруди всіх видів та їх комплекси, інженерні мережі, елементи благоустрою, захисні споруди цивільного захисту і цивільної оборони, мости та штучні споруди, зелені насадження». Проте в цьому переліку немає квартир. Чи не вийде за таких умов, що не можна буде провести інвентаризацію житла? Є припущення, що, готуючи закон, нардепи «забули» про квартири цілком свідомо — з якихось власних міркувань. Однак навіщо це зроблено і яка від цього користь — експерти зрозуміти не можуть. У комітеті переконані, що закон у такому вигляді не мав бути підтриманий, а тому його повернення в парламент цілком очікуване.
по матеріалам Закон і Бізнес
14 Квітень 2013
Comments: |
5 Вересень 2012