З 20 листопада кримінальних справ не стане, а слідчим для роботи знадобляться ключі

Корисна Інформація Без коментарiв

З 20 листопада кримінальних справ не стане, а слідчим для роботи знадобляться ключі
№45 (1084) 10.11—16.11.2012
ЮЛІЯ ГАЙДАЙ

З 20 листопада українська правова система починає жити в новій системі координат — із цієї дати набуває чинності КПК. Звичайні громадяни навіть не підозрюють, як ця подія змінить їхнє життя. Наприклад, міліція тепер просто не зможе відмовити жодній людині в порушенні кримінальної справи. Хочаб тому, що порушення справи більше не буде в принципі. Відтепер кожне звернення про скоєння правопорушення повинне буде реєструватися в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Що ж являє собою цей загадковий ЄРДР і як узагалі функціонуватиме нова система?

Стара база на електронний лад

Відміна стадії порушення кримінальної справи і введення Єдиного реєстру досудових розслідувань — ключова новела КПК. Їй співали хвалебні оди, її жорстко критикували. Отже, чим небезпечне введення ЄРДР і як він змінить наше життя?

По-перше, згідно з Положенням про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженим наказом ГПУ (саме цей орган визначено «відповідальним» за ЄРДР), реєстр — це створена за допомогою автоматизованої системи електронна база
даних, відповідно до якої здійснюється збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення певних відомостей, які використовуються для формування звітності, а також надання інформації про дані, внесені до реєстру. Створення ЄРДР має кілька цілей:

забезпечення єдиного обліку кримінальних злочинів і тих, хто їх скоїв, ухвалених у ході досудового розслідування рішень і результатів судового провадження;

оперативний контроль за дотриманням законів при проведенні досудового розслідування;

аналіз стану і структури кримінальних правопорушень.

Згідно з ст.214 нового КПК досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей до ЄРДР (по суті, еквівалент постанови про порушення кримінальної справи). Слідчий, прокурор повинні зробити це невідкладно, але не пізніше 24 год. після подання заяви, повідомлення про скоєне кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення обставин, які можуть свідчити про вчинення правопорушення. Причому він не має права відмовити в реєстрації звернення, навіть якщо його абсурдність від самого початку очевидна. До реєстру вносяться такі відомості:

— дата надходження заяви/повідомлення про кримінальне правопорушення або отримання з іншого джерела відомостей про обставини, які можуть свідчити про скоєння КП;

— ПІБ потерпілого або заявника;

— короткий виклад обставин, які можуть свідчити про вчинення КП;

— попередня правова кваліфікація КП із
зазначенням статті КК;

— ПІБ і посада слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру і/або почав досудове розслідування.

ЄРДР може доповнюватися й іншими відомостями — наприклад, про припинення і відновлення попереднього розслідування, час і дату повідомлення про підозру, про оголошення підозрюваного в розшук, ціну поданих позовів, вартості арештованого майна тощо.

Слідчий, який проводитиме ДР, визначається керівником органу досудового розслідування й невідкладно в письмовій формі повідомляє прокурора про підстави для початку розслідування. Цікаво, що оскарження пі­дозрюваним і його адвокатом внесення відомостей до ЄРДР не передбачено, а ось відмова заносити дані в реєстр згідно з ст.303 КПК може бути оскаржена заявником та іншими учасниками провадження.

Ревнителі прав уже висловлювали побоювання з приводу того, що людина, відносно якої почато розслідування, деколи про це навіть не здогадуватиметься. Насправді підозрюваному зобов’язані повідомити про це, але тільки… у разі наявності достатніх доказів для підозри в учиненні ним кримінального правопорушення (ст.276 КПК «Випадки повідомлення про підозру»). Стаття 276 КПК передбачає ще дві підстави для цього — затримання особи на місці скоєння кримінального правопорушення або безпосередньо після його вчинення й обрання запобіжного заходу. Правда, формулювання про «наявність достатніх доказів» звучить не зовсім чітко, і є ймовірність, що слідчий трактуватиме її на свій розсуд і, наприклад, повідомить підозрюваний про те, що він «на олівці» в міліції, тільки в той момент, коли це буде йому вигідно.
Повідомлення вручається в день його складання слідчим або прокурором, а якщо підозрюваний затриманий — не пізніше 24 год. з моменту затримання. Якщо минуло більше діб з того часу, як вас затримали, а вам ще не повідомили, в чому ж підозрюють, вас повинні негайно звільнити.

Будь готовий! Завжди готовий!

Правоохоронці впевнено рапортують про готовність працювати з єдиним реєстром. У Генеральній прокуратурі стверджують, що вже створено автономний центр сертифікації електронних ключів доступу до ЄР, і в недалекому майбутньому їх отримають усі слідчі та прокурори. Доступ до інформації про кримінальні провадження буде жорстко обмежений. Хід кримінального провадження й усі рішення в ньому крок за кроком фіксуватимуться системою, щоб у будь-який момент можна було отримати повну інформацію про те, як іде досудове розслідування. Звісно, звичайний громадянин запросто «заглянути» в ЄРДР не зможе.

За словами начальника управління ГУ організаційного і правового забезпечення ГПУ Євгена Курби, в прокуратурі створений окремий підрозділ, який розробляє та впроваджує ЄРДР, підготовлено інтерактивний навчальний курс для його реєстраторів і користувачів, проведені навчально-методичні семінари з питань адміністрування ЄРДР, наради з керівниками правоохоронних органів. Представники ГПУ навіть виїжджали в прокуратури обласного рівня для вивчення реального стану готовності до впровадження реєстру.

В МВС, на яке ляже основне навантаження, теж стверджують, що до набуття чинності новим КПК й роботи з реєстром готові. Скажімо, нині в
міліції поетапно розширюється штат слідчих і оперативних працівників. За останній рік слідчий апарат МВС «зріс» майже на 3000 осіб. Цього року за рахунок внутрішнього перерозподілу планується збільшити його ще на 5000 чоловік.

За словами начальника департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення МВС Ігоря Аршинова, в даний час розробляються критерії оцінки роботи міліції в нових умовах. «Вимогами міністра внутрішніх справ є, по-перше, стовідсоткова реєстрація в єдиному реєстрі всіх заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, а по-друге, негайне реагування на них, щоб протягом 24 год. було почато досудове розслідування. Це дозволить оперативно забезпечити відновлення порушених прав і свобод громадян», — відзначив І.Аршинов на недавній нараді, присвяченій функціонуванню ЄРДР.

Правда, судячи з «кулуарної» інформації, у правоохоронців поки не все так гладко, і в реальності вони з деякою тривогою чекають 20 листопада. Втім, це зрозуміло: як працюватиме нова система, ясно поки що тільки в теорії.

Повернути оскарження?

Більшість експертів уважають відміну стадії порушення кримінальної справи й появу Єдиного реєстру досудових розслідувань прогресивним нововведенням. Проте й тут не все так однозначно. Той факт, що міліція більше не зможе «відфутболювати» людей, котрі повідомляють про скоєння злочину, — безумовний плюс. Так само, як спрощення роботи слідчих і процедури в цілому, відсутність величезної кількості паперів, бюрократичної тяганини й т.д. У той же час опоненти кажучи, що через відсутність формальної стадії порушення кримінальної справи зникають
можливості для оскарження початкового етапу розслідування.

До того ж, за даними МВС, правоохоронні органи щорічно відмовляють у порушенні кримінальних справ майже за 2,5 млн заяв і повідомлень про злочини. Отже, тепер приблизно на стільки ж збільшиться обсяг їхньої роботи. Чи справиться з таким навантаженням наша правоохоронна система? Швидше за все, більшість із цих додатково зареєстрованих правопорушень не будуть варті виїденого яйця, але відніматимуть час у правоохоронців і частково обмежать права та свободи підозрюваних.

Є велика ймовірність того, що писати кляузи один на одного почнуть бізнес-конкуренти, політичні опоненти та звичайні сусіди. Навіть якщо зрештою людину виправдають, унесення справи до ЄРДР коштуватиме їй нервів і часу, до того ж на час розслідування справи вона перебуватиме під пильним оком слідчих органів. На щастя, за новим КПК, строки досудового розслідування істотно скорочені (2 місяці після повідомлення особи про підозру в скоєнні злочину, при цьому строк може бути подовжений, але не більш ніж до 12 місяців). Отже, в усякому разі під дамокловим мечем людина перебуватиме не нескінченно довго, як раніше.

І все-таки деякі юристи вважають, що з часом законодавець може зробити деякі корективи. Наприклад, не зовсім справедливим здається те, що оскаржити відмову про внесення інформації в реєстр можна, а ініціювання кримінального переслідування — ні. Скажімо, старший юрист «ЄПАП» Сергій Гребенюк уважає, що така можливість повинна все-таки з часом з’явитися, це доведе практика. У будь-якому випадку, на
його думку, про те, як працюватиме нова система й наскільки вона ефективна, ми дізнаємося тільки після 20 листопада.

Пряма мова

Юрій Нечипоренко

— Мені здається, якщо положення про єдиний реєстр діятиме так, як це було передбачено законодавцем, то все буде нормально. Ті, хто реєструє заяви про скоєння злочинів, не зможуть їх приховувати, як раніше. Зареєстрували — запустили в комп’ютер — і потрібно буде працювати. Це вже не реєстрація кульковою ручкою. Мені здається, в кодексі все виписано послідовно й чітко. Думаю, це прогресивна новела, але прогнозувати поки нічого не можна — потрібно подивитися, як це працюватиме. До речі, ще 20 років тому ніхто не міг і подумати, що можна оскаржити постанову прокурора про порушення кримінальної справи. Це стало можливо тільки після ухвалення Конституції.

Сергій Гребенюк

— Відміна стадії порушення кримінальної справи приведе до того, що певний фільтр на шляху заяв і звернень громадян зникне, всі вони повинні будуть реєструватися, і, як наслідок, у правоохоронців додасться роботи. Позитив тут у тому, що раніше людина писала 10 заяв про скоєння злочину, і їй відмовляли в реєстрації, тепер же будь-яка заява автоматично вноситься до реєстру. Таким чином ми робимо крок у бік добросовісних заявників. Негатив же в тому, що часто заяви пишуться необгрунтовано, і є ймовірність появи замовних справ. Раніше правоохоронці відсівали явно незаконні звернення. Тепер таким матеріалам даватиметься хід, вони перевірятимуться, і весь
цей час людина перебуватиме в підвішеному стані. До того ж другим фільтром була можливість оскарження порушення кримінальної справи в суді, людині таким чином дається ще один шанс довести необгрунтованість кримінального переслідування. Упевнений, що з часом така можливість має з’явитися знову, щоб громадяни мали право оскаржити в суді процедуру ініціювання кримінального переслідування або внесення інформації до єдиного реєстру

По матеріалам: Закон і Бізнес 

 

 

Поділитися записом:

Вам також може сподобатись...

Comments:

Події